Hamilelik Haftaları

Hamilelik Haftaları

Hamilelik süresince zaman kavramınız değişebilir. Zaman algınız da değişebilir. Tekbir önceliğiniz vardır, o da sizin parçanız olan, yaşamı bölüşeceğiniz, yaşamı tamamlayacağınız ve yaşama tamamlanacağınız, can parçasıdır. Canınızdan can gelmesi tam manasıyla gebeliği, doğumu anlatır. Tekbir can iken siz, içinizde bir damlacıktan oluşup gelişen bir can daha oluşur. İnsanoğlunun yaşam süreci yüzyıllardır devam ettiği için bu durum normalleşmiş gibi gelebilir. Fakat ilk insanlara göre eminim, olağanüstüdür. Ya da insan olmanın bilincini ve sevincini yaşayan her insan mucizevi bu olayın farkındadır. Bir damla sudan, çamursu bir görünüşe dönüşen cenin, insan formuna dönüşüp gelişirken, artık ultrasonografi cihazları sayesinde görüntülenebiliyor. Hamilelik hafta gelişimine göre, tüm gelişim ve büyüme sürecini gözlemleyerek de inceleyebilirsiniz. Hamilelik süresince takvimler 280 gün olarak kaydedilir ve 9 aya +10 gün eklenir. Gebelik takvimi, bebeğin daha bir sperm iken anne rahmine yerleşmesi ile başlar. Dışardan görünüp, varlığı o zamanlarda anlaşılamamış olsa da, o oradaydı. Dünya’ ya ayak basan ilk insan gibi, Ay’ a giden ilk insan gibi, uzay boşluğuna ilk teneffüs yapan insan gibi, rahim içine geçtiği ilk anda keşfe başlar. Rahim duvarın yapışan cenin, geldiğini duyururcasına üretime başlar. Hiç durmadan salgılar. Salgıladığı bu hormon aynı zamanda kendi yaşam alanıdır. Anne rahminde kendine bir atmosfer yaratır. Salgıladığı bu hormon annenin kanında, bedeninde dolaşırken, kendine de yaşam çeperi olur. Hem kendini sarmalar, hem habitat oluşturur. İlginçtir ki bu yaşam alanı su havuzu gibidir. Suyun içinde geçen bir gebelik süreci boyunca bir kordonla yaşama tutunur. Bu kordon, onu taşıyan annesiyle arasındaki en kuvvetli bağdır. Ana rahmindeki bu sudan yaşam süresince, göbek kordonu sayesinde beslenir. Anne, bebeğin tüm ihtiyaçlarını bu kordon aracılığı ile iletir. Hamilelik hafta hesaplamaları da bu hormonun ilk salgılandığı tarih baz alınarak yapılır. Gebelik hormonu da denilen bu salgı HCG (humanchorionicgonadotropin ) ismini alır. Son adet tarihinin ilk günü hesaplamanın başlangıç günüdür. Cinsel ilişkinin hemen sonrasında test yapmayın. 6- 10 gün içerisinde kendini gösteren hormon, idrar ve kan testi ile bulgu edilir. İdrar testleri her zaman doğru sonuç göstermediği için kesin onay kan tahlili ile verilir. Kan testi sırasında HCG hormonunun vücuttaki seviyesine bakılır. Çıkan sonuçlar ise bebeğin, kaç zamandır orada olduğunu bize gösterir. Hamilelik hafta hesaplamaları bu test sonucuna göre hesaplanır ve takvimler değerlendirilir. Üç zamanlı değerlendirebiliriz bu dönemi. Gebelik süreci 3 periyotta incelenir. Her periyot içerisinde 3 aylık dönemi içerir. Her 3 periyota da trimester denilir. İlktrimester, ikinci trimester bir de son trimester olarak adlandırılır. Her trimesterde içerisinde haftalık olarak değerlendirilir.

 • İlk trimester: hamileliğin ilk başladığı andan, üç aylık bölümde 12 haftayı kapsar. 12 hafta tamamlandığında bebek 12 haftalık olarak tanımlanır
 • İkinci trimester: hamileliğin 13. Haftasından başlayarak 26. Haftasının tamamlanmasında geçen süredir. 27. Haftaya kadar olan üç aylık süreçtir
 • Son trimester: hamileliğin 27. Haftasında başlayarak 40. Haftanın tamamladığı ana kadar geçen süreçtir. Bu süreç sonunda, 40 hafta bitip 41 haftaya girildiğinde doğum başlar.

Hamilelik hafta uygulaması bu periyotlar eşliğinde incelenir. Bebek hangi haftayı tamamladı ise o haftanın sayısıyla adlandırılır.

 • 4- 5 haftada 1 aylık
 • 8- 9 haftada 2 aylık
 • 12- 13 haftada 3 aylık
 • 16- 17 haftada 4 aylık
 • 20- 21 haftada 5 aylık
 • 24- 25 haftada 6 aylık
 • 28- 29 haftada 7 aylık
 • 32- 33 haftada 8 aylık
 • Hafta bitiminde 9 aylık denir ve 40. Hafta tamamlandığında 10. Aya girilir.

Hamilelik takvimi bu şekilde ve hafta hafta değerlendirilir. Bebeğin iç organlarının gelişimi, canlanması, uzuvları, el ve ayakları, parmaklarının belirlenmesi, kulak- burun gibi uzuvlarının şekillenmesi ve tüm büyüme gelişme süreci hamilelik hafta uygulamasına göre değerlendirilir. Annenin değişiklikleri de hafta hata değerlendirilir.

Bu Yazımızı Paylaş

Yorumlar (0)

Yorum Yaz