Hamilelik Testi

Hamilelik Testi

Bedeninizin ve ruhunuzun her yanını heyecan sardığında, kalp atışlarınızı duyarmışçasına ve gözbebeklerinizden yaşamın mucizesini anlatırmışçasına sizi neşelendiren, mutlulukla donatan şey, hamileliğiniz olabilir. Bir aşıkken böyle hisseder kadın bir de anne olurken böyle candan mutlulukla süslenir. Hele o hamilelik testi yaptığında sonuç pozitif çıkarsa, tam manasıyla neşe ve sevinç içinde yaşama sarılır. Bazen emin olmak için test tekrarlar, sonuç hep pozitiftir. Anne adayı genellikle yalnız yaptığı bu test sonucunu ilk olarak baba adayı ile paylaşır. Diğer yakınları ve sevdiklerine sunmadan önce emin olmak adına, sonucu kesinleştirir. Kan testine başvurulur ve doktor hamileliği ve hamilelik süresini onaylar. Evde uygulanan testler kolay uygulanır fakat her zaman kesin sonuç vermeyebilir. İdrar örneği alınarak yapılan testte genellikle birkaç dakika içinde sonuç görülür. Pozitif değer çıktığında hamilesiniz demektir. İdrarda bakılan HCG hormonudur. HCG hormonun spermin anne rahmine yerleştikten sonra üretmeye ve salgılamaya başladığı hormondur. Gebelik hormonu da denilen bu hormona, vücutta daha önce rastlanmamıştır. İdrar testinde de bu hormonun var olduğuna bakılır. Eğer hamilelik durumu var ise zaten o algıya göre ayarlanan test çubuğu, sonucu pozitif olarak gösterecektir. Hamilelik testi kesin onaylanması için yapılan kan tahlilinde ise, HCG hormonunun vücuttaki seviyesine bakılır. Gebelik hormonu döllenme sonrası başlattığı salgının, vücuda tamamen dağılması ve kana karışması için 6- 9 gün gereklidir. Hissettiğinizde cinsel ilişkiden 10 gün sonra bakarsanız, test pozitif sonuç verecektir. Hamileliğe bağlı olarak diğer hormonlarda da artış gözlemlenebilir. Bu hormonlar daha önce de vücutta olan hormonlardır fakat hamilelikle birlikte seviyesi değişir.

  • Östrojen: Bu hormon kadınlarda da, erkeklerde de vardır. Kadınların hamilelik ve üreme dönemlerinde seviyeleri çok yükselir. Kadınların ve memeli dişilerin adet döngülerinde etkili olan bir hormondur. Kadınların göğüs gelişimini destekler ve adet dönemi öncesinde olası bir gebeliğe önlem anlamında rahim duvarında tabaka oluştururlar. Oluşan bu tabaka daha sonra dökülerek adet kanamasını gerçekleştirir. Östrojen adet döngülerini düzenler ve kıllanmayı azaltır, saçların çıkmasını sağlar ve kadınların acı eşiklerini yükseltir. Cilt rengini veren pigmentleri artırdığı için, göğüs uçlarında koyulaşmaya veya çillenmelere neden olabilir. Kan basıncını artırır ve hamileliklerde eklemlerde gevşemeye neden olabilir.
  • Progesteron: Döllenen yumurtayı rahmin içerisinde ve rahim içi dokusunu da yerinde tutmak için salgılanır. Hamilelik testi yapılmaya başlandıysa, gebelik belirtileri başlamıştır. Belirtilerin başladığı andan itibaren gebeliğin bitimine kadar östrojen hormonuyla birlikte görev alır. Hamileliğin devamı için gerekli hormon progestrondur.
  • Relaksin: Gebeliğin ilk başlarında salgılanır ve yeni kan damarları oluşturmakla görevlidir. Gebelik boyunca, döl- yatağı boynunun ön kısmında bulunan ve sabit duran çatı ekleminin gevşemesine yardım sağlar. Kısaca, gevşetici ve genişletici hormon diyebiliriz.
  • Oksitosin: Doğumun gerçekleşmesi için kasların düzenini sağlar. Bebeğin, anneyi emebilmesi için, memelerden süt akmasını sağlayan salgı çeşididir.

Hamilelik testi yaparken, idrar örnekli testte gebelik hormonu ve diğer hormonlar belirlenmez. Sadece gebelik bilgisi verilir. Kan testleri sonucunda hormon seviyeleri incelenir ve vücuttaki seviyeleri gözlemlenir. Vücutta seviyeleri yükselen bu hormonların artısı olduğu kadar, etkileri de vardır. Hem ruhsal hem de fizyolojik olarak sizin farklılıklar yaşamanızı bu hormonlar da destekler. Bazen eklemlerde ve sırt ağrılarında bile etkili olabilirler. Cilt yapısı ve rengindeki değişiklikler gibi, saç dökülmeleri gibi etkileri de olabilir. Cilt rengindeki değişikliklerle ilgili olan östrojen hormonu, aynı zamanda doğum çizgisini de belirtendir. Hamileliğin ilerlemesi ile birlikten göbek deliğinin hemen altından başlar ve doğuma yaklaştıkça rahme doğru iner. Aşağı doğru indikçe belirginleşen çizgi kahverengindedir. Her kadında oluşmayabilir. Beyaz tenli ve karın iç- yapısı geniş olan kadınlarda kahverengi leke ve çizgiler görülmeyebilir. Her kadın farklıdır ve anatomileri gereği, hamilelik süreçleri aynı olsa da, geçirdiği değişiklikler benzese de, farklılıklar gösterirler. Hamilelik testi cevabına bile her birinin bakışı ve yorumlayışı farklıdır. Fakat hepsi aynı şekilde mutluluk gülüşleri saçar.

Bu Yazımızı Paylaş

Yorumlar (0)

Yorum Yaz