Negele Yöntemi Kullanılarak Hamilelik Hesaplama

Negele Yöntemi Kullanılarak Hamilelik Hesaplama

Negele yöntemi ile hamilelik nasıl hesaplanır şimdi sizlere ayrıntılı olarak anlatmaya çalışacağız. Diğer yöntemler ile farkları, eksi yönleri artı yönleri nelerdir.

Negele Yöntemi Hakkında Herşey

Çoğunlukla hamileliğin ilk aylarında hesaplanan hamilelik haftası, ultrason aracılığı ile hesaplanan hamilelik haftasından farklı olmaktadır. Negele yöntemi hamilelik hesaplama sonucunda,arada birkaç gün yada hafta olabilmektedir. Ancak bu genel olarak bir problem oluşturmamaktadır. Anne adayı doktoruna danışarak, her iki hesaplamaya göre de hamileliğin kaç hafta olduğuna, kesin bir şekilde karar verebilmektedir. Normal hesaplamalar ve ultrason hesaplaması arasında farklar mevcut ise, ultrasonda bebek daha büyük yada daha küçük görünüyorsa, bu farkın önemli olup olmaması konusunda, doktordan bilgi istenmelidir. Eğer fark önemli ise gerekli hesaplamalar tekrar yapılarak, önlemler alınmalıdır.

Bebeğin dünyaya geleceği tarihi hesaplamak için oldukça kolay bir yöntem mevcuttur. Bu yönteme ‘Negele Yöntemi’adı verilmektedir. Bu basit yönteme göre, anne adayının son adet tarihine 7 gün eklenir ve 3 ay çıkartılır. Bir örnekle açıklamak gerekirse; son adet kanamasının ilk günü 1 Şubat olan bir anne adayı için bebeğin doğacağı tarih, 1+7 ile çıkan 8 Şubat tarihinden 3 ay öncesi yani,8 Kasım olarak hesaplanmaktadır. Fakat bu negele yöntemi ile hamilelik hesaplama yöntemi yalnızca bir beklentiden ibarettir ve kesinlik taşımamaktadır. Çünkü yapılan araştırmalara göre bebeklerin sadece %5’lik kısmı beklenen tarihte dünyaya gelmiştir. 37 hafta ile 42 hafta arası doğan bebekler normal kabul edilirken, 37 haftadan önce doğanlar preterm, 42 haftadan sonra doğanlar ise postterm olarak adlandırılmaktadır. 

Bu Yazımızı Paylaş

Yorumlar (0)

Yorum Yaz