Gebelik Sırasında Oluşan Deri Çatlakları

Gebelik Sırasında Oluşan Deri Çatlakları

Gebelik Çatlakları

Gebelik döneminde anne adaylarının vücutlarında belli başlı değişmeler meydana gelir. Bu değişimlere bağlı olarak da vücutta çatlaklar oluşmaktadır. Bu çatlaklara stria denilmektedir. Gebelik döneminde bu çatlaklara genellikle karın bölgesinde rastlanılmaktadır. Bazen de üst uyluk bölgesinde ya da göğüs bölgelerinde de bu çatlaklar oluşmaktadır. Çatlak oluşan bölgelerde ise deri pembe bir renk alır ve kaşıntıya sebep olabilir.

Çatlaklar Neden Oluşur?

Vücut çatlaklarına sadece hamile kadınlarda bulunmamaktadır. Nüfusun genelinde de bu tür çatlaklara rastlanılmaktadır. Ergenlik döneminde, kilo kayıplarında da bu çatlaklar meydana gelebilir. Fakat gebelik döneminde hormonlar cildinizi etkileyebilir ve cildiniz gerilmesine sebep olabilir. Bu da bahsettiğimiz bölgelerde çatlaklar oluşmasına neden olabilir.

 Cildimiz hipodermis, dermis ve epidermis dediğimiz üç tabakadan oluşmaktadır. Cildimiz kısa bir süreliğine gerildiğinde dermis denilen katmanda çatlaklar oluşur. Bu çatlakların oluşmasının sebebi ise dermis katmanındaki gerilmedir. Cilt tipiniz nasıl olursa olsun bu tür çatlaklar mutlaka oluşacaktır. Bebeğiniz doğduktan sonra bu izler yavaş yavaş belirginliğini kaybedecek ve kaybolmaya başlayacaktır,  fakat tamamen geçmeyecektir.

Gebelik Döneminde Kilo Alımı

Gebelik döneminizde aldığınız kilolar çatlak oluşumunu etkilemektedir. Gebelik döneminde ortalamadan daha fazla kilo aldıysanız deri çatlaklarının oluşma ihtimali artmaktadır. Gebelik döneminde, alınan kilo miktarı kişiden kişiye farklılık gösterse de genellikle ortalama 10 ile 12,5 kilo arasında kilo artışı görülmektedir. Ne kadar kilo alacağınızda gebelikten önceki kilonuza bağlıdır. Gebelik döneminde kilo vermek için diyet yapılmadığından sağlıklı ve dengeli beslenmek fazladan kilo almanızı engeller. Bu sayede de oluşan çatlak sayısını ve çatlak oluşma riskini azaltmış olursunuz.

Eğer kilo konusunda endişeleriniz veya problemleriniz varsa bunu doktorunuzla konuşmalısınız. Doktorunuz kilo durumunuza göre size tavsiyelerde bulunabilir.

Gebelik döneminde oluşan bu çatlaklar zararlı değildir, herhangi bir sağlık sorununa da neden olmamaktadır.  Aynı zamanda bu çatlaklar için özel bir tedavi yöntemi de bulunmamaktadır. Gebelik dönemi bittikten sonra ise cildinizdeki gerilme sona ereceğinden çatlaklar da kaybolmaya başlayacaktır.

Deri Çatlaklarının Önlenmesi

Piyasada gebelik döneminde oluşan çatlakları giderdiğini öne süren birçok krem bulunmasına karşın, bu kremlerin hiçbir güvenilir kanıtı bulunmamaktadır. Fakat nemlendirici kremler ve losyonlar çatlakların oluşmasına engel olabilir. Bu losyon ve kremleri masaj yaparak uygulayabilirsiniz.

Bol C vitamini almanızda cildinize faydalı olabilir. C vitamini sayesinde cildinizin gerilmesi azalır ve daha az çatlak oluşmasına yardımcı olur.

 

Kilonuza dikkat etmeniz de gebelik döneminde oluşan deri çatlaklarını azaltabilir. Bahsettiğimiz gibi ortalamanın üstünde bir kilo artışı yaşadıysanız çatlak oluşma riski artacaktır. Bu nedenle sağlıklı beslenmeniz ve gebelik döneminde dikkatli bir şekilde kalori alımı yapmanız çatlakların önlenmesine yardımcı olacaktır. 

Bu Yazımızı Paylaş

Yorumlar (0)

Yorum Yaz