Kürtajın Riskleri Var mıdır?

Kürtajın Riskleri Var mıdır?

Kürtajın Riskleri Var mıdır?

Kürtaj bazı durumlarda mecburi bir işlem olmasına rağmen bazı riskleri vardır. Bu risklerin en yaygın görüneni kanama şeklinde olanıdır. Meydana gelen kanama kürtaj işlemi yapılırken ya da kürtaj işlemi yapıldıktan sonra yaşanabilir. Eğer gebeliğiniz onuncu haftasını aşmamışsa çok ciddi bir kanama olma ihtimali yoktur ama gebeliğinizin onuncu haftasını çok geçmişseniz hem aşırı kanamalar yaşayabilirsiniz hem de bu haftalarda yapılan kürtaj yasal sayılmamaktadır. Bir diğer risk ise enfeksiyon riskidir. Burada en büyük sorumluluk jinekologunuza düşmektedir. Çünkü kürtaj esnasında enfeksiyon kullanılan aletlerin iyi steril edilmemesinden kaynaklanmaktadır. Çok nadir olarak rastlanan diğer kürtaj riski ise rahim delinmesidir. Bu risk gebeliğin ileriki haftalarında yapılan kürtaj esnasında olabilir bu tür durumlarda eğer kendiliğinden bir iyileşme olmazsa ameliyatla delinen kısım onarılmalıdır.

İlaçla Kürtaj Nasıl Yapılır? Birçok kadının kürtaj için başvurduğu jinekologlar hastasına kürtajın yöntemlerini anlattığında çoğu hastası ilaçla yapılan kürtajı tercih ettiğini söylüyor. Peki, bu mümkün müdür ya da ne kadar sağlıklıdır buna kadın doğum uzmanı karar verecektir. İlaçla kürtaj nasıl yapılır ve hangi tür ilaçlar kullanılır? İsterseniz biraz bunlardan söz edelim. İlaçla kürtaj mümkün olmakla birlikte birçok kontrol gerektiren bir yöntemdir. Bu amaçla kullanılacak ilaçlar reçete ile alınabilecek ilaçlar değildir. Kürtaj amaçlı kullanılan ilaçlardan biri Oksitosin’dir. Bu ilaç gebeliğin ilk haftalarında kürtaj amaçlı kullanılan bir ilaçtır. Az dozajda kullanıldığında doğum başlatırken yüksek dozajda kullanıldığında gebeliğin sonlandırılmasını sağlar.

Kürtaj Nasıl Yapılır? Sorusuna çok farklı cevaplar alabilirsiniz. Bu işlemin farklı cerrahi yöntemleri ve ilaçla yapılan yöntemleri vardır. Cerrahi işlemlerinden biri vakumlama yöntemidir ve enjektör şeklindeki plastik borularla rahim içi dışarı vakumlanarak gebeliğe son verilir ya da küret adı verilen aletlerle yapılan kazıma yöntemidir. Bu cerrahi yöntemlerin dışında birde ilaç ile yapılan kürtaj vardır ki burada kesinlikle kendi başınıza karar verebileceğiniz bir durum söz konusu bile değildir. Kürtaj nasıl yapılır ya da nasıl yapılması gerektiğini mutlaka bir kadın doğum uzmanına danışmalısınız. Sizin için bu konu hakkında hazırladığımız yazılara www.uzayyildirim.com adresinde yer vermişizdir Kürtaj Nasıl Yapılır? Konu başlıklı yazımızı inceleyerek detaylar hakkında bilgi edinebilirsiniz.

Bu Yazımızı Paylaş

Yorumlar (2)

Yorum Yaz