3. Haftada Hamilelik

3. Haftada Hamilelik

Kadınlar da ergenlikten sonra başlayan adet döngüsü sonucunda binlerce yumurta hücresinden sadece 1 tanesi olgunlaşır. Bu yumurta hücresini 24 saat yani 1 gün yaşayabilir. Bu sebeple gebe kalmanız için bu 24 saatlik süreçte yumurta hücresi spermle buluşmalıdır. Sperm hücresi de ortalama 3 gün yaşayabilir, bu yüzden yumurta oluşmadan 3 gün önce rahme düşerse yumurta döllenebilir. Yani yumurta oluşmadan 3 gün önce yaşanan her ilişki gebelik oluşturabilir. Hafta hafta gebelik yazı dizimizde bu haftanın en önemli olayı zigotun rahme doğru ilerlemesi ve bebeğinizin hücre sayısının her gün 2 katına çıkmasıdır.

Sperm hücresinin baş kısmı eritici bir özellik gösterir, sperm yumurtaya girdikten sonra baş kısmı içeri girer kuyruk kısmı dışarıda kalır. Genetik kod ise tam olarak bu birleşmede oluşmaktadır. Spermden 23 kromozom, yumurtadan da 23 kromozom gelmektedir, toplamda 46 kromozom olmaktadır. Bebeğinizin cinsiyeti de bu birleşme esnasında belli olmaktadır. Yani erkeğin cinsiyetini baba belirlemektedir, çünkü babadan gelen sperm XY kromozomu taşımakta, anne ise XX kromozomu taşımaktadır. Yumurtayı dölleyen sperm X kromozomu taşıyorsa bebek kız, Y kromozomu taşıyorsa bebek erkek olacaktır. Bir spermin yumurtaya girebilmesi için yetişkin bireye göre kıyaslarsak 5 km bir mesafe kat etmesi gerekmektedir, bir spermin yumurta hücresine girmesi 20 dakika sürmektedir.

Ancak bu hafta içerisinde gebeliğiniz gebelik testi ile çıkmayabilir, pozitif gebeliğin ortaya çıkması için daha 1-2 hafta geçmesi gerekmektedir.

3. haftadan itibaren bebeğinizin hücre sayısı her gün 2 katına çıkmaktadır, hafta hafta gebelik de 3. Haftanın en büyük olayı zigot bölünmedir. Döllenmiş yumurtanın hücre sayısı 16 olduktan sonra zigotun rahme yerleşme vakti gelmiştir ve rahme doğru ilerler. Zigotun rahme doğru ilerlemesi yaklaşık 4 gün sürmektedir.

Bu Yazımızı Paylaş

Yorumlar (0)

Yorum Yaz