4. Haftada Hamilelik

4. Haftada Hamilelik

Bu haftanın sonuna doğru gebeliğiniz netlik kazanmaya başlar, henüz vücudunuzda değişiklik görülmese de, halk dilinde lekelenme dediğimiz bir kanama olabilir. Endişelenmeyin eczaneden aldığınız gebelik testini uygulayın ya da en yakın sağlık ocağına gidip kan tahlili yaptırın. Böylece daha net sonuçlara ulaşabileceksiniz, fakat 5. Ve 6. Hafta bu uygulamaları yapmak için daha idealdir.

Hafta hafta gebelik yazı dizimizde 4. Haftanın en büyük olayı eğer hamileyseniz implantasyon yani halk arasında söylendiği gibi yerleşme olayıdır. 3. Hafta da bahsettiğimiz zigot fallopi tüplerinden çıkmış yolculuğunu tamamlayıp rahme yerleşmiştir. Bazı anne adaylarında yerleşme sırasında kanama ortaya çıkabilir, bu yerleşmenin olacağı yerdeki kılcal damarların kanamasıdır. Ancak endişelenmeyin bunu bir inşaatın başlangıcındaki hafriyat gibi düşünebilirsiniz, inşaat başlamadan o bölge temizlenir. Rahimde de bu olayın aynısı olmaktadır. Buradaki kılcal damarların çatlaması ile halk arasında lekelenme denilen kanama meydana gelmektedir.

Bu haftada kan testleri kesin sonuç vermektedir, nitekim yerleşmeden sonra beta HCG denen bir hormon ortaya çıkmaktadır. Eğer hamileyseniz ve yerleşme olduysa bu hormon kan testlerinde ortaya çıkabilir. Fakat kan testi pahalı olduğundan, genelde gebelik testi adı altında eczanelerde satılan idrar testi kullanılmaktadır.

Fakat unutulmamalıdır ki bu haftanın sonunda adet görmeyecek olsanız bile adet belirtileri hissedebilirsiniz. Hamile olsanız bile bel ağrınız, uykuya eğilim, yorgunluk ve göğüslerde dolgunluk olacaktır. Eğer gebelik hissetmiyorsanız ve kanama da olmuyorsa sabredin gebelik henüz yeni başlamış ve gebelik belirtileri yeni yeni ortaya çıkıyor olabilir.

Hafta hafta gebelik yazı dizimizde 4. Hafta da bebek de oluşacak en önemli değişim ise bu haftada bebeğin beyninin oluşacağı bölüm meydana gelir ve bu süreçte sinirler oluşmaya başlamaktadır. Bu haftada amino sıvısı denen ve bebeğin rahme yerleşmesine kolaylık sağlayan bir sıvı oluşmaya başlar.

Bu Yazımızı Paylaş

Yorumlar (0)

Yorum Yaz