Gebelik ve Hamilelik

Gebelik ve Hamilelik

Gebelik Hakkında Her Şey

Hamilelik oldukça uzun ve zor bir süreçtir. Eşler 9 ay sürecek bu uzun maratonda mutlaka bir uzmandan yardım almalılardır. Biz de bu yolda sizlere yardımcı olmaya çalışacağız. Hamile olduğunu anlamanın birçok yolu vardır. Kadınlar adetlerinin gecikmesiyle hamile olduklarını düşünürler. Bunun için ilk olarak eczanelerden satın alabileceğiniz gebelik testlerini kullanabilirsiniz. Ama onların çok tutarlı olmadığını bilip, mutlaka doktor kontrolünde bir test yaptırmalısınız. Test sonucunda hamile çıkarsanız bu uzun yol sizin için de başlamış olacaktır. Öncelikle iyi bir doktor belirlenmesi gerekir ve önemli bir şey olmadığı sürece bu süreçte doktorunuzu değiştirmemeniz gerekir. Doktorlar ve psikolojik danışmanlar hamilelik boyunca bir günlük tutmanızı ve hamilelik sürecinizi bu şekilde yazmanızı öneriyorlar. Şimdi kategorilerle hamilelik süreçlerini inceleyelim.

Gebelik şekeri

Gebelik şekeri, hamilelikte gelişen ciddi sorunlardan olsa da, korkmanıza gerek yok. Çünkü erken teşhisle kontrol edilmesi mümkündür. Gebelik şekeri hamile kadınların %6'sında görülür. Bir gebelikte şeker hastalığı varsa, diğer gebeliklerde de görülme olasılığı %60'tır. Çoğu kadın gebelik şekeri olduğunu bilemez ya da anlamakta zorlanır. Ancak doktor seçiminizi iyi yaptıysanız, doktorunuz hamileliğiniz boyunca yapacağı testle gebelik şekerini kolaylıkla anlayabilir. Bu test, hamileliğin 24-28. haftası yapılır. Hamilelik boyunca, vücuttaki kan seviyesi bebeğin beslenmesi için artar. Bu artış, vücudun şeker ve insülin dengesini bozar. Buna bağlı olarak da gebelik şekeri oluşur. Bebek büyüdükçe, gebelik şekeri riski de artar. Gebelik şekerinin temel tedavisi düzenli, dengeli beslenmek ve egzersiz yapmaktır. Haftada 3 kez 30ar dakika yürümek yeterlidir. Diyet ve egzersizle kan şekeri kontrol altına alınamazsa, hastalara insülin tedavisi uygulanır. Gebelik şekerinin bebeğe etkileri çok fazladır mutlaka kontrol altına alınmalıdır.

Gebelik Şekeri Hakkında Daha Uzun Bilgi Edinmek İçin Lütfen Tıklayın...

Gebelik hesaplama

Anne adaylarının ilk başta bilmesi gereken şey, gebelikte ay hesabının değil hafta hesabının önemli olduğudur. Çünkü gebelikle ilgili birçok şey hafta sayısına göre belirlenir. Gebe olduğunuzu öğrendiğinizde doktorunuz size gebelik haftalarınızı yazmanız için bir hamilelik cetveli verebilir. Eğer vermezse, ilk günden itibaren bir günlük tutmak ya da yalnızca hafta dönümlerinizi yazmak oldukça işinize yarayacaktır. Hamileliğiniz 4-5 hafta arasındaysa, 1.ayınız bitmiş demektir. Diğer hesaplamalar da bu şekilde yapılır. Mesela 24-25 haftanız bittiyse 6.ayınız demektir. Doktor seçiminin önemli olduğu bu durumda da açıkça bellidir. Birçok doktor hafta ya da ay takibi yapmaz ve bunu sizden ister. Bu hesaplamaların dışında internet üzerinden de gebelik hesaplama işlemi yapabilirsiniz. Online sayaçlar yardımıyla başlangıç tarihi ve güncel tarih girilerek kolayca hesaplanır.

Gebelik Hesaplama Hakkında Daha Uzun Bilgi Edinmek İçin Lütfen Tıklayın...

Gebelik testi

Gebelik testleri ikiye ayrılır. İlk olarak evde yapılan testlerden bahsedebiliriz. Eczanelerden ve bazı marketlerden satın alabileceğiniz bu testler, idrar yardımıyla kullanılır ve kısa zamanda sonuç alınır. Bazı testlerin güvenilirliği konusunda uzmanlar kesin bir bilgi söyleyemezler fakat ilk test için kullanılmasında bir sakınca yoktur. Bu testler tek kullanımlıktır ve kesinlikle ikincide kullanılmamalıdır. Eğer evde yaptığınız testin sonucu pozitif çıkarsa mutlaka bir hastaneye gidip kan testi yaptırmalısınız. Eğer negatif çıkarsa, başka bir test ile tekrarlayabilir ya da emin olmak için hastaneye başvurabilirsiniz. İkinci gebelik testi çeşidi de hastanelerde yapılan kan testleridir. Bu testlerin sonucu %100 doğruyu yansıtır. Gebelik konusunda şüpheleriniz varsa ve belirtiler gözle görülür hale geldiyse mutlaka doktora gitmelisiniz.

Gebelik Testi Hakkında Daha Uzun Bilgi Edinmek İçin Lütfen Tıklayın...

Gebelik belirtileri

Gebeliğin halk arasında da bilinen en önemli belirtisi adet gecikmesidir. Ama bazı hamileliklerde adet gecikmesinden önce de bazı belirtiler görebilirsiniz. Bunlardan biri yorgunluktur. Hamilelik, vücuda yük bindirmek demektir ve vücut alışkın olmadığı şeylere karşı direnç göstermeye çalışır. Bu da size yorgunluk olarak geri döner. İkinci bir belirti olarak göğüslerin büyümesi ve hassaslaşması örnek verilebilir. Yine halk arasında en çok bilinen belirtilenlerden biri de mide bulantısı ve kusmadır. Bulantılar genellikle sabah gerçekleşse de günün diğer zamanlarında da gerçekleşebilir. Bu durum hormonlarla alakalıdır. İştahın kapanması, sık idrara çıkma ve baş dönmesi gibi de belirtiler olabilir. Bunlardan en az 2-3 tanesini gösteriyorsanız mutlaka doktora görünmelisiniz.

Gebelik Belirtileri Hakkında Daha Uzun Bilgi Edinmek İçin Lütfen Tıklayın...

Hamilelik belirtileri

Hamilelik belirtileri, bazı hastalıkların belirtileriyle benzer olduğu için karıştırılmaması ve uzman birinden yardım alınması gereken değişikliklerdir. Bunların başında adet gecikmesi, mide bulantısı, kusma, mide yanması, yorgunluk, ani duygusal değişiklikler, göğüslerdeki hassaslaşma ve bazen uçlarında renk değişimi, sık idrara çıkmak ve bazı yerlerde şişkinliklerin ödemlerin olması yer alıyor. Tabi yalnızca bu belirtilere bakarak karar vermemek gerekiyor. Uzmanlar, bu belirtilerin büyük bir kısmını gösteren kadınların doktora başvurması gerektiğini söylüyorlar. Ayrıca bu şikâyetlerin pek çoğu regl döneminde de görülebilecek belirtilerdir o yüzden dikkat edilmesi gerekmektedir. En küçük bir şüpheniz olduğu anda bir uzmandan yardım almalısınız çünkü dediğimiz gibi bu belirtiler başka hastalıkların habercisi de olabilir. Unutmayın erken teşhis hayat kurtarır.

Hamilelik Belirtileri Hakkında Daha Uzun Bilgi Edinmek İçin Lütfen Tıklayın...

Hamilelik hafta

Hamilelikte en önemli takip edilmesi gereken şey hafta sayısıdır. Ay sayısından ziyade, uzmanlar hafta sayısının mutlaka takip edilmesini önerir. Bunun için bir günlük ya da internet üzerinden kullanabileceğiniz hamilelik sayaçları oldukça yardımcı olacaktır. Hafta sayısı titizlikle takip edilmelidir çünkü yanlış bilgi kötü sonuçlar doğurabilir. Gebelik genellikle 40 hafta süren bir yoldur ve bu 40 hafta da kendi içinde 3 bölüme ayrılır. Bu dönemlere trimester yani üç ay ismi verilir. Birinci trimester, bebeğin organlarının oluşmaya başladığı dönemdir. İkinci trimester, bebeğin organlarının geliştiği ve sizin gebeliğe adapte olduğunuz aylardır. Son trimester ise doğum hazırlıklarının sürdürüldüğü dönemdir. Bu süreçler çok iyi bilinmeli ve takip edilmelidir.

Hamilelik Hafta Hakkında Daha Uzun Bilgi Edinmek İçin Lütfen Tıklayın...

Hamilelik hesaplama

Hormonlardaki artış ile beraber, anne adayları hamilelik sürecini çok duygusal ve heyecanlı geçirirler. Hamileliklerinin hesaplanması da onları oldukça strese sokar. Bu konuda yapılabilecek şeyler vardır. Düzenli olarak bu stresi yenebilirsiniz. İlk tavsiye: Günlük tutun! Bu en basit yoldur. Her gün 1-2 cümle ile hamileliğinizin seyrini yazabilirsiniz. Tabi tarih atmayı unutmazsanız kolaylıkla hesaplama işleminizi gerçekleştirebilirsiniz. Ayrıca bazı bebek mağazalarında yer alan hamilelik cetvelleriyle de hamileliğinizi hesaplayabilirsiniz. Doktorunuz bu konuda size yardımcı olacak ve sizi mutlaka takip edecektir. Bunun için iyi bir doktor seçmelisiniz. Doğum yapacağınız tarihi de kolaylıkla hesaplayabilirsiniz. Son adet olduğunuz günün 4 Eylül 2015 olduğunu varsayalım. Gün sayınıza 7 ekleyip, ay sayınızdan 3 çıkarırsanız doğu tarihinizi 11 Haziran 2016 size doğum tarihinizi verecektir. Tabi küçük oynamalar olabilir 1-2 gün gibi, bunlar da normal durumlardır.

Hamilelik Hesaplama Hakkında Daha Uzun Bilgi Edinmek İçin Lütfen Tıklayın...

Hamilelik testi

Eğer âdetinizde gecikme varsa, mide bulantısı, baş ağrısı, kusma, sık idrara çıkma gibi şikâyetleriniz varsa ve göğüsleriniz normalden daha şişkin ve hassassa mutlaka bir hamilelik testi yaptırmalısınız. Eğer hastaneye gidebilecek durumda değilseniz, eczanelerden temin edebileceğiniz hamilelik testleri ilk başta işinize yarayacaktır. Ama %100 güvenemeyeceğinizi hatırlamalı ve sonuç ne çıkarsa çıksın mutlaka doktora görünmelisiniz. Hastanelerde yapılan kan testleriyle kesin sonuca ulaşırsınız. Daha sonra da kaçıncı haftada olduğunuzu öğrenebilirsiniz. Hastanede yaptıracağınız testlerin sonucunu maksimum 1 gün sonra alabilirsiniz.

Hamilelik Testi Hakkında Daha Uzun Bilgi Edinmek İçin Lütfen Tıklayın...

Gebelik hafta

Bir gebelikte en önemli şeylerden biri hafta hesaplamasıdır. Uzman doktorlar, gebelikte hafta sayısının gebeliğin süreçleri ve yapılacakları için en önemli şey olduğunu söylüyorlar. Şimdi size haftanın nasıl hesaplanacağını kısaca anlatalım. Eğer 4-5 hafta aralığında bir tarihteyseniz hamileliğiniz 1. ayını bitirmiş demektir. Diğer ayları da aynı şekilde öğrenebilirsiniz. Eğer unutacağınızı düşünüyorsanız bir gebelik takvimi yardımıyla kolayca hesaplayabilirsiniz. Toplam 40 haftalık bu maratonda unutmanız da oldukça doğaldır. Doktorunuzun da yardımıyla haftalarını belirleyebilir ve hamileliğinizi daha kolay takip edebilirsiniz. Bu süreçte en önemli durum düzenli ve planlı olmaktır. Bu yöntemle sorunsuz bir gebelik yaşayabilirsiniz.

Gebelik Hafta Hakkında Daha Uzun Bilgi Edinmek İçin Lütfen Tıklayın...

Hafta hafta gebelik

40 hafta sürecek olan gebelik sürecini, 3er aydan oluşan 3 kısımda inceleyebiliriz. Bunlara Latince bir kelime olan Trimester yani 3 ay adı verilmektedir. Şimdi bu dönemleri inceleyelim. İlk trimester, gebeliğin ilk 3 ayını temsil eder. Yani bu dönem hamileliğin 1-12 haftalarını kapsar. Bu dönemde bebek gelişimi başlar ve mide bulantıların en çok görüldüğü evredir. Bunun nedeni ise hormonların hızlıca artışı ve vücuttaki değişikliklere vücudun tepki vermesidir. İkinci trimester, hamileliğin 3-6 aylarını belirtir bu da 13-27 haftalarına denk gelir. Bebeğin gelişimi devam eder organları gelişir ve ultrason görüntüleri netleşmeye başlar. Ayrıca bu dönemde göğüsler de iyice büyür. Son evre de 3. trimesterdir. Bu evre ise son 3 ayı yani 28-40 haftalarını temsil eder. Artık son evde olduğu için hamileliğin son hazırlıkları tamamlanır. Doktorlar bu sürecin sonlarına doğru anne adaylarına yatarak istirahat tavsiye ederler. Bu süreçte hem anne hem bebek doğuma hazır hale gelir. Göğüsler en büyük haline geçer ve süt bezleri hazırlanır. Son evre olduğu için vücutta hızlı bir hazırlık süreci vardır, anne adaylarının en dikkatli olması gereken dönemdir.

Hafta Hafta Gebelik Hakkında Daha Uzun Bilgi Edinmek İçin Lütfen Tıklayın...

Hafta hafta hamilelik

Hamilelik sürecini en iyi takip etmenin yolu, 40 haftalık süreci kısımlara ayırmaktır. 3 ayrı evrede kolaylıkla inceleyebiliriz. İlk 3 ay yani 13-14 haftalık süreç, bebeğin gelişmeye başladığı dönemdir. Bu dönemde annede şu değişiklikler gözlenebilir:

 • Duygusallık artışı
 • Mide bulantıları
 • Yorgunluk
 • Aş erme
 • Kabızlık
 • Sık sık idrar yapma

Bunlar kesinlikle normal belirtilerdir. Ama çok uzun sürdüğü takdirde mutlaka doktorunuzla görüşmeniz önerilir. Bu sıkıntılar perhiz yaparak, düzenli beslenerek, düzenli egzersiz ile çözülebilir. Ayrıca sigara ve alkolü kesinlikle bırakmanız gerekir. Bol bol su içip bol bol dinlenmeli ve ağır işlerden uzak durulmalıdır. Bu süreçte vücut değişikliklere karşı tepki göstereceği için eğer bunları yapmazsanız hamileliğinizin ilk 3 ayınızı çok zor geçirebilirsiniz.

İkinci evre ise 3-6 aylar demektir yani 14-28 hafta aralığıdır. Bu dönemde ise, organlar büyümeye ve gelişmeye başlar. Yavaş yavaş bebeğinizin kıpırtılarını hissetmeye başlarsınız. Bunlar hamileliğin en güzel anlarıdır. Bu dönem de anne adayı da kilo almaya başlar. Küçük egzersizler ve yoga sizin en büyük yardımcınız olacaktır. Genellikle bu dönem altın ay olarak adlandırılır bunun nedeni ise hamileliğin en rahat evresi olmasıdır.

Son evrede bebeğiniz ve karnınız oldukça büyür. Son 3 aya girilmiştir ve en dikkatli olunması gereken dönemdir. Bu dönemde de şu belirtilerle karşılaşabilirsiniz:

 • İdrar kaçırma
 • Uykusuzluk ve yorgunluk
 • Beklemenin verdiği gergin ve sinirli ruh hali
 • Ağlama nöbetleri
 • Doğum sonrası için hazırlıklar

Son anlara doğru doktorunuzla sık sık görüşmeye başlarsınız. Zor bir dönem olduğu için bu da çok normaldir. Herhangi bir şüpheniz olduğunda mutlaka doktorunuzla konuşmalı ve ondan yardım istemelisiniz. Son olarak mutlaka nefes alma egzersizleri yapmalısınız sezaryen doğum bile olsa sancı geldiğinde bu çok işinize yarayacaktır.

Hafta Hafta Hamilelik Hakkında Daha Uzun Bilgi Edinmek İçin Lütfen Tıklayın...

Bu Yazımızı Paylaş

Yorumlar (0)

Yorum Yaz